Aktivity Konferencia Nenápadní hrdinovia
Konferencia Nenápadní hrdinovia

Kto je hrdina? Je to iba človek, ktorý dostal vyznamenanie? Pri písaní práce do projektu Nenápadní hrdinovia sme pochopili, že je ním každý, kto sa v ťažkej situácii zachoval odvážne, správne a ľudsky.

Naše žiačky Terezka Žáčiková a Saška Kovárová z 8.B sa v dňoch 15.-17.novembra 2018 v Košiciach zúčastnili slávnostnej študentskej konferencie Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom, kde 22 tímov žiakov zo ZŠ a SŠ prinieslo príbehy o ľuďoch, ktorí podstúpili prenasledovanie, potupenie, odňatie slobody a iné hrôzy preto, lebo stáli na strane pravdy a dobra.

Konferenciu organizovalo Občianske združenie Nenápadní hrdinovia v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska, Ústavom pamäti národa a ďalšími organizáciami. Súčasťou podujatia bola aj návšteva Pamätníka obetiam komunizmu a odboja v Sighetu-Marmatiei v Rumunsku.

Naše dievčatá takmer pol roka získavali podklady k práci o kulakovi Jozefovi Sádovskom. Robili rozhovory, audionahrávky, hľadali informácie v domácich i štátnych archívoch, študovali odporné publikácie venované danej téme a nakoniec písali prácu o svojom nenápadnom hrdinovi. Z tohto času i zo samotnej konferencie si odniesli mnoho zážitkov, emócií, vedomostí. Ich práca sa umiestnila v zlatom pásme, bola ohodnotená veľmi kladne. Výsledkom pátrania po minulosti je i veľké rodinné stretnutie spomínaného nenápadného hrdinu Jozefa a vzájomné utuženie vzťahov v rodine.

Dúfame, že aj dievčatá touto skúsenosťou nabrali odvahu a silu plávať proti prúdu, ak treba. Ďakujeme za ich snahu a nasadenie v tomto projekte.

Posledná úprava Štvrtok, 07 December 2017 23:28