Aktivity Sila ľudskosti
Sila ľudskosti

Sila ľudskosti – to je názov filmu, ktorý sme so študentmi gymnázia a žiakmi 9. ročníka videli v kine Mladosť.

Je to dokument, ktorý rozpráva príbeh Nikolasa Wintona, človeka, ktorý zachránil viac, ako 6 stoviek židovských detí z predvojnového Československa. Dostal ich do Anglicka, zabezpečil im adoptívne rodiny a postaral sa o to, že neskončili v koncentračných táboroch ako ich rodičia a ostatní príbuzní. Toto sú vyjadrenia žiakov 9. ročníka o tom, čo si z filmu odniesli.

A. Straková

Bolo smutné, keď deti nastupovali do vlaku a neuvedomovali si, že sa s rodičmi lúčia a vidia poslednýkrát, no na druhej strane rodičia vedeli, že keď sa ich deti dostanú za nemecké hranice, budú v poriadku a bezpečí. Keby som bol na mieste rodičov, ťažko by som sa zmieril s tým, že svoje dieťa vidím naposledy.

Matúš, 9.A

Tento film ma oslovil. Nebola v ňom krv, no napriek tomu vo mne každá minúta vzbudzovala rešpekt. Vedela som sa vžiť do dvoch rolí – do úlohy matky aj dieťaťa. Deti nič nevedeli, no ich matky tušili, čo sa deje. Aj napriek tomu, že vedeli, že svoje deti pravdepodobne vidia poslednýkrát, posadili ich do vlaku a urobili všetko pre to, aby prežili. Neviem, čo by som ako matka v takejto situácii robila. Preto patrí môj obdiv každému rodičovi, ktorý v sebe našiel silu a odvahu posadiť svoje deti do vlaku a poslať do neznáma. Ešte dlho som rozmýšľala o tom, čo som videla.

Kristína, 9. A

Film Sila ľudskosti bol o mužovi menom Nikolas Winton, ktorý tesne pred začiatkom druhej svetovej vojny zachránil 669 detí. Posielal ich vlakom do Anglicka, kde im našiel nové adoptívne rodiny. Už ako 29 ročný sa rozhodol zachrániť veľa cudzích detí, aj keď vedel, že ho to bude stáť veľa úsilia, peňazí a času. Na začiatku v neho nikto neveril, no on sa nenechal odradiť. A najviac sa mi na tom páčilo, že o tom nikomu nepovedal a svet sa o tom celom dozvedel až o 50 rokov, keď jeho manželka Gréta našla na povale fotky a záznamy o deťoch, ktorým Winton zachránil život. Bolo to dojímavé a obohacujúce. Nikolas bol výnimočný človek, celý život sa venoval charitám a pomáhaniu ľuďom až do konca života bol plný energie. Vďaka nemu žije najmenej 5200 ľudí.

Nina, 9.B

Na filme ma zaujalo, ako prevážali tie deti za hranice a to, ako sa tam tým deťom žilo. Ja by som si nevedela predstaviť, že by ma mali ako malé dieťa niekam poslať. Tie deti museli mať aj problém s anglickým jazykom. Nikolas Winton musel byť veľmi predvídavý človek..

Eva, 9.B

Vo filme bolo veľmi veľa pre mňa drsných scén. Deti vôbec netušili, že svojich rodičov vidia naposledy. Dojímavé bolo prvé stretnutie Nikolasa so zachránenými „deťmi“.

Dorota, 9.A

Podľa ma by film Sila ľudskosti mal poznať každý a vidieť, ako sa správa „najslušnejší človek na svete“.

Tomáš, 9.A

Išlo o dokument, v ktorom sme sa dozvedeli, že N. Winton zachránil stovky neznámych detí a celých 50 rokov o tom mlčal. Zabezpečil pre nich adoptívne rodiny. Bolo to veľmi zložité a zároveň úplne ľahké, stačilo rozhodnúť sa pre dobro. Nikolas zachránil životy a zároveň umožnil, aby si tie deti založili vlastné rodiny a zažili radosť a naplnenie života.

Natália, 9.A

Príbeh rozpráva zachránený novinár a niekoľko ďalších zachránených detí, ktoré teraz žijú v rôznych častiach sveta. Spôsob, akým bol príbeh spracovaný, nám ukazuje konkrétnych ľudí a konkrétne osudy a dáva nám možnosť vcítiť sa do ich osudov a predstaviť si seba na ich mieste. Myslím, že by sme mali byť vďační za podmienky a spoločnosť, v ktorej žijeme dnes a vziať si príklad z človeka, ktorý skromným a nenápadným spôsobom pomohol stovkám ľudí a spravil ich životy (a celý svet) lepším.

Ema, 9.A

Myslel som si, že to bude nuda, ale postupne ma to začalo zaujímať. Keď som sa vcítil do tých detí, cítil som sa strašne – to, čo ich čakalo, bolo hrozné. Môžem byť šťastný, že mne sa nič podobné nestalo. A zaujímavé je aj to, že to 50 rokov nikomu nepovedal.

Tomáš, 9.A

Film – to bolo pekné posolstvo o tom, ako si máme pomáhať a že úplne stačí byť slušným človekom a žilo by sa nám lepšie.

Tereza, 9.A

 

Posledná úprava Utorok, 27 Február 2018 10:03